Kúpiť si letenku do Karibiku a ľahnúť si na pláž s notebookom na kolenách… tak nejako si mnohí predstavujú spôsob, ako si založiť blog o cestovaní. Ale vytvoriť ho a pretransformovať na dlhodobý projekt, ktorý ti bude zarábať, je práca na plný úväzok.

Väčšina rád o tom, ako si založiť cestovateľský blog úplne od nuly, odporúča urobiť si ho na WordPresse, a teda:

  • zakúpiť doménu
  • vybrať vhodný hosting
  • nainštalovať WordPress (a naučiť sa s ním pracovať)
  • stiahnuť WordPress šablónu
  • nájsť a nainštalovať ďalšie prídavné pluginy

a až potom môžeš začať písať.

Znie to príliš zložito? Aj je.

V tomto článku ti však ukážeme, že existuje oveľa jednoduchší spôsob, ako si vytvoriť cestovateľský blog a bude ti to trvať menej ako 10 minút! Bez akéhokoľvek inštalovania, updatovania, či programovania. Jednoducho bez WordPressu.

Tiež sa pozrieme bližšie na to, o čom je dobré písať, ako nastaviť branding a ako zarábať počas cestovania vďaka správnym metódam monetizácie blogu.

Ako sa stať blogerom krok za krokom

Aby si sa stal blogerom, musíš si hneď v úvode položiť si otázku, či je to profesia pre teba. Si ochotný deliť sa so všetkými zážitkami so svojím publikom? Budeš mať dostatok unikátneho obsahu, pre ktorý ťa ľudia budú chcieť čítať?

Ak si odpovedal áno, je čas sa do toho pustiť!

Branding pre tvoj cestovateľský blog

Prvým krokom je popremýšľať nad tým, ako sa bude tvoj blog volať. Výberu názvu by si mal venovať dostatok pozornosti, pretože ťa bude sprevádzať po veľmi dlhú dobu. Názov blogu by mal byť stručný a čo možno najviac zapamätateľný.

Štandardne sa odporúča vyhnúť sa generickým klišé názvom typu:

  • „dobrodružný (meno)“ alebo
  • nomád (meno)

Aj keď áno, medzi tie najlepšie cestovateľské blogy patrí práve stránka s názvom Nomadic Matt. Ale podobných klonov je už priveľa a sú ľahko zameniteľné.

No ešte pred tým, než začneš s cestovateľským blogom je nutné myslieť na jednu zásadnú vec v rámci brandingu. A to, či máš pre svoj blog voľnú doménu a názvy pre sociálne siete. Je to nesmierne dôležité, aby názvy korešpondovali naprieč všetkými platformami, aby ťa čitatelia a fanúšikovia vedeli ľahko nájsť. S .com doménami to môže byť trochu zložitejšie, pretože mnohé sú obsadené, ale určite sa ti podarí vymyslieť niečo originálne.

Ak už názov máš, je dobré (nechať) si vytvoriť logo. Ale nie je to podmienka, pretože ak začínaš s tvorbou blogu, na úvod ti postačí len logo vo forme názvu.

Vytvor si sociálne siete

Na to, aby si sa stal blogerom na plný úväzok, potrebuješ okrem samotného blogu aj sociálne siete – minimálne Facebook, Twitter a Instagram. Čo je však veľmi dôležité podotknúť, sociálne siete treba vždy vnímať len ako podporné kanály pre tvoj blog. Nikdy nie ako primárny zdroj článkov!

Postaviť svoj cestovateľský blog len na Facebooku bez vlastnej web stránky by bolo veľmi riskantné, pretože Facebook môže kedykoľvek zmeniť pravidlá a „odstaviť“ ťa tak od tvojho vlastného obsahu.
Zabudni na písanie cestovateľskej príručky

Tie najlepšie cestovateľské blogy sú preto tak úspešné, lebo sa nehrajú na žiadnu cestovateľskú príručku. Nepíš o tom, čo sa môžu cestovatelia dozvedieť z každého jedného bedekra či wikipédie. Buď absolútne úprimný – nesnaž sa veci prikrášľovať, ani hovoriť len o pozitívnych zážitkoch. Ak sa niečo počas cesty pokazilo, tak to napíš presne tak, ako sa to stalo. Čitateľov zaujíma reálny obraz krajiny, nie jeho ideálna predstava.

Základom je byť originálny a nájsť si svoj vlastný štýl písania. Nekopíruj a nesnaž sa pôsobiť, ako encyklopédia. To je najlepší spôsob, ako sa stať blogerom.

Vyber si jedinečnú tému blogu

Je fakt, že cestovateľských blogov je veľa. Kľúčové je preto odlíšiť sa. Ponúkni návštevníkom blogu také informácie, ktoré nenájdu nikde inde. Alebo im prines úplne iný pohľad na tradičné cestovateľské miesta. Ideálne je, ak si vyberieš 1 nosnú tému blogu – napr. že budeš písať len o jednom kontinente, alebo sa zameriaš na miesta, kde sa dá lacno ubytovať. Alebo zo svojho cestovateľského blogu urobíš zároveň blog o jedle. Je to na tebe.

Najrýchlejší spôsob, ako si založiť blog o cestovaní

Začať s cestovateľským blogom môže byť nočná mora, keď ho chceš vytvoriť na WordPresse a nikdy predtým si s touto platformu nepracoval. Nájsť doménu, vhodný hosting, nainštalovať WordPress a k nemu šablónu a pluginy, je nielen technicky, ale aj časovo náročné. Kým sa dostaneš k samotnému písaniu, trvá to pomerne dlho.

Založiť si blog sa však dá aj oveľa jednoduchšie – bez WordPressu a dokonca za menej ako 10 minút. Ukážeme ti ako.

Pixenio ponúka perfektný spôsob, ako začať písať blog ihneď

Na rozdiel od WordPressu, je proces tvorby blogovej stránky na Pixeniu pohodlnou a hlavne rýchlou aktivitou. Nepotrebuješ vôbec nič sťahovať, ani inštalovať, vďaka čomu ti odpadne množstvo starostí. Všetko zvládneš vyklikať online cez sprievodcu, dostupný cez akýkoľvek prehliadač. Svoj blog tak budeš mať „nahrubo“ hotový do niekoľkých minút a môžeš začať písať prakticky okamžite.

Cestovateľský blog vytvorený cez Pixenio

Rozloženie a dizajn stránky sa dá nakonfigurovať podľa toho, akú šablónu si zvolíš. Následne si vyberieš variant pre svoju domovskú stránku a farebnú škálu. Všetko je možné dodatočne meniť a upravovať; dokonca si vieš úplne prehodiť šablónu s tým, že celý obsah na stránke ti zostane.

Hosting si zháňať nepotrebuješ, pretože o to sa postará Pixenio. Rovnako aj o doménu – keď nemáš vlastnú doménu, môžeš použiť subdoménu na pixenio.com. Ak však máš zakúpenú vlastnú doménu, vieš si ju so stránkou bez problémov prepojiť.

Daj prednosť jednoduchosti Pixenia pred komplikovaným WordPressom a vytvor si svoj vlastný cestovateľský blog hneď teraz. Je to také jednoduché ako práca s Facebookom alebo Instagramom. Pixenio si môžeš bezplatne vyskúšať počas 14 dní.

Vytvor si web

Nastav si biznis plán pre blog

Takmer všetci blogeri majú svoj blog za účelom podnikania a aby zarábali počas svojich ciest. Pre niektorých ide o bočný, pasívny príjem. Ale tvorcom tých najlepších cestovateľských blogov poskytujú plnohodnotný spôsob živobytia. S blogom je možné zarábať slušné čiastky, ale iba vtedy, ak sa mu venuješ na plný úväzok.

Výška príjmov sa priamoúmerne odvíja od počtu návštevníkov, pageviews, fanúšikov a followerov. Kľúčový je preto dosah. Čím viac energie doň budeš investovať, tým väčšie publikum sa ti podarí vybudovať a tvoj biznis bude prudko stúpať. Nie vždy však musíš čakať na konkrétne čísla návštevnosti z Google Analytics. Niektoré spôsoby monetizácie si vieš nastaviť hneď po spustení stránky.

8 TOP metód, ako sa dá zarábať počas cestovania

Prinášame ti prehľad tých najúčinnejších metód, ktoré ti pomôžu urobiť z blogu nástroj na zarábanie.

1.  Zobrazovanie reklamy

Ide o najbežnejšiu formu monetizácie stránky s využitím rôznych služieb, akou je napríklad Google AdSense. Autori blogov s vysokou návštevnosťou časom zvyknú prejsť na AdThrive alebo Mediavine, čo sú komplexnejšie nástroje, prostredníctvom ktorých sa dajú zarobiť vyššie čiastky.

Nevýhodou tejto metódy je, že umiestnenie reklamy musíš starostlivo zvažovať, aby nepôsobila pre návštevníka rušivo a aby tvoj cestovateľský blog nevyzeral ako jeden veľký spam.

2. Affiliate marketing

Princíp affiliate marketingu spočíva v tom, že v rámci svojho blogu pridávaš odkazy na určité stránky. Ak sa niektorý z návštevníkov blogu preklikne na danú stránku a zrealizuje nákup, ty za sprostredkovanie dostaneš malú províziu z predaja.

Najčastejšie ide o affiliate linky na elektronické produkty (hostingy, eBooky, kurzy...), na online ubytovanie cez booking.com; ale aj na fyzické produkty na Amazone, kde užívatelia nájdu napr. tvoj obľúbený cestovný kufor.

Ale pozor! Menej je viac, pretože príliš veľa reklamných odkazov môže odradiť návštevníkov od čítania tvojho cestovateľského blogu.

Pamätáš, ako sme hovorili o tom, aby si bol pri písaní blogpostov úprimný? Tak to isté platí aj pri affiliate marketingu – snaž sa odporúčať naozaj len to, čo si sám vyskúšal a z čoho máš ty osobne dobrý pocit.

3. Sponzorovaný obsah

Ak budeš mať zaujímavú návštevnosť na blogu a počet tvojich followerov bude pravidelne rásť, je možné že ťa oslovia veľké firmy ohľadom spolupráce. Buď ťa požiadajú o spropagovanie ich produktu (napr. na Instagrame), alebo ti priamo zasponzorujú návštevu vybranej dovolenkovej destinácie/ hotela a ešte ti za to zaplatia aj honorár.

Tvojou úlohou potom bude napísať blogpost; samozrejme v pozitívnom duchu. Pre väčšinu blogerov však sponzorovaný obsah predstavuje len vedľajší zdroj príjmu.

4. Tvorba článkov pre iné firmy

Zarábať počas cestovania môžeš aj tým, že okrem písania článkov pre svoj blog, budeš dodávať zaujímavý obsah na rôzne cestovateľské či spravodajské portály.

5. Predaj vlastných online produktov

Máš stabilnú návštevnosť a veľkú masu lojálnych čitateľov? Potom tvoj blog môže výborne fungovať aj ako predajný kanál – zo svojich blogpostov vieš vytvoriť eBook, pripraviť online kurzy alebo príručku na cesty.

Tie najlepšie cestovateľské blogy majú dokonca svoju značku a predávajú tričká, tašky a ďalšie užitočné predmety, ktoré súvisia s cestovaním.

6. Predaj unikátnych fotiek z ciest

Ak máš talent na fotografovanie, nemusíš svoje fotky uverejňovať iba v rámci blogu. Pokiaľ počas ciest navštevuješ zaujímavé lokality a chodíš na miesta, kde sa bežní dovolenkoví turisti nedostanú, vieš získať množstvo cenných záberov. Dokonca takých, za aké budú ochotné zaplatiť portály ako BBC alebo National Geographic.

7. Konferencie

Ak už budeš zabehnutý bloger, časť príjmu vieš získať aj prednášaním na konferenciách a rôznych workshopoch.

8. Patreon

Mnohí blogeri a vlogeri využívajú pre navýšenie toku svojich príjmov službu Patreon. Patreon umožňuje tvorcom zarábať vďaka priazni ich fanúšikov = podporovateľov (tzv. patrónov). Tí platia malé sumy peňazí za obsah, a to buď na mesačnej báze vo forme členstva, alebo za každý jeden pridaný post/ video/ podcast. Čím viac patrónov získaš, tým bude tvoj príjem vyšší.

Ako vidíš, existuje naozaj veľa možností, ako zarábať počas cestovania. Je len na tebe, ktorú z nich si zvolíš – no ideálne je skombinovať viaceré metódy monetizácie, pretože ti to umožní vyskladať si mesačný príjem z viacerých zdrojov.

separator.png

Tak a teraz už vieš, ako si založiť cestovateľský blog a čo všetko potrebuješ pre jeho rozbehnutie či monetizáciu. Si pripravený vytvoriť si blog na Pixeniu za menej ako 10 minút?

Vytvor si web