Hľadáte možnosti, ako si založiť blog rýchlo a jednoducho? Máte plnú hlavu nápadov a chcete ho rozbehnúť čím skôr?

Vyskúšajte Pixenio. Vyhnete sa zložitej inštalácii WordPressu a zdĺhavému výberu šablón. S Pixeniom si založíte blog online. Vyklikáte si pár údajov a blog máte hotový. Nemusíte riešiť žiadne technické veci, ani vedieť programovať. Dokonca vám netreba ani hosting.

Vytvorte si vlastný blog. Bez inštalovania softvéru. Bez hostingu. Bez problémov.

Sústreďte sa na to, ako písať blog, a nie na jeho technickú realizáciu. Aby sme vám celý proces zjednodušili, prinášame vám podrobné informácie o tvorbe a fungovaní blogu. Dozviete sa:

 • Ako začať blogovať
 • Čo potrebuje vedieť každý bloger, ale konkurenčné stránky o tom nehovoria
 • Ako si založiť blog cez Pixenio
 • Užitočné nástroje na blogovanie
 • Ako písať blog
 • Ako mať úspešný blog a zarábať
infografika, ako si založiť blog

Ako začať blogovať


1. Správny výber témy

Ako prvé si vyberte oblasť, o ktorej budete písať. Veľa cestujete? Chcete vyrozprávať príbehy z iných krajín? Alebo ste technický typ a toto je spôsob, ako začať blogovať o hi-tech novinkách a robiť recenzie?

Voľba tej pravej témy je len na vás. No bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, váš blog musí mať prínosný obsah. Čo to znamená? 

Blog by mal návštevníkov niečo naučiť. Priniesť riešenie problému, poradiť a poskytnúť odpovede na otázky, ktoré ich trápia. Ak sa vám to podarí, máte vyhraté.

Prvým krokom pred tým, ako si založíte blog, je teda zvoliť si nosnú tému blogu.


2. Blogujte o tom, čomu rozumiete

Pri výbere témy myslíte aj na to, či danej problematike rozumiete. Píšte o veciach, ktorú sú vám osobne blízke. Robiť recenzie na autá je možno lákavé, ale pokiaľ o nich viete len to, že majú 4 kolesá, nebude to stačiť.

Ak chcete čitateľom dobre poradiť, musíte byť odborníkom a mať správne argumenty. Iba ak preukážete tieto kvality, budete považovaný za autoritu. Teda niekoho, kto:

 • prináša efektívne riešenia
 • koho sa oplatí sledovať
 • a pravidelne čítať jeho príspevky


3. Jedinečný štýl písania

Povedzme, že tému blogu už máte vybratú a rozmýšľate, ako písať blogové články. Základom je vlastný štýl. Je nevyhnutné vytvoriť si jedinečný rukopis, ktorý bude typický iba pre vás. Nekopírujte úspešných blogerov. Môžete sa inšpirovať titulkami alebo formátovaním, ale nikdy sa nepokúšajte napodobniť niekoho iného.

Práve to, akým spôsobom píšete, vás dokáže odlíšiť od ostatných blogerov. Dokonca vám to pomôže vybudovať komunitu návštevníkov.

Takisto by ste mali mať skúsenosti s copywritingom. Ovládať gramatiku a štylistiku. Ak si nie ste 100% istý kvalitou textov, ukáže ich priateľom ešte pred tým, ako obsah publikujete na blogu.

 

4. Dostatok času, ktorý ste ochotný obetovať

Ďalším kritériom, ako založiť blog a rozbehnúť ho naplno, je vyhradiť si naň dostatok času. Blog je ako živý organizmus a vyvíja sa. To znamená, že si vyžaduje pravidelnú starostlivosť o obsah. Nestačí len raz za mesiac pridať nový príspevok.

Preto myslite nielen na to, ako vytvoriť blog po technickej či obsahovej stránke. Ale aj na to, že potrebujete čas na jeho dlhodobé rozvíjanie.

 

5. Predajné zručnosti

Bola by škoda mať vlastný blog iba ako hobby, keď vám môže zarábať. Prostredníctvom blogu viete nadviazať rôzne spolupráce. Získať nových zákazníkov či obchodných partnerov. Mať zmysel pre biznis a predajné zručnosti musí byť preto súčasťou procesu, ako si založiť blog.

Čo potrebuje vedieť každý bloger, ale konkurenčné stránky o tom nehovoria

Množstvo stránok vám povie, ako si založiť blog po technickej stránke. No o tom, čo všetko si vyžaduje po jeho vytvorení, už mlčia. Preto sme zosumarizovali tie najdôležitejšie kritériá, o ktorých musíte vedieť ešte predtým, ako začnete písať blog.

gesto znázorňujúce tajomstvo

1. Úspešný blog sa nedá rozbehnúť za noc

Žiaľ, zázračný spôsob, ako mať úspešný blog z jedného dňa na druhý, neexistuje. Úspešný blog si vyžaduje dlhodobú, systematickú prácu s obsahom a marketingom. Čo však dokážete urobiť za noc, je vytvoriť si blog cez Pixenio.

 

Pixenio predstavuje ten najrýchlejší spôsob, ako si založiť blog. Teraz si ho môžete vyklikať a vyskúšať na 14 dní úplne zadarmo. 

Vyskúšajte zdarma

 

2. Pripravte sa na boj s konkurenciou

Na to, aby sa blog stal úspešným, sa potrebujete prebojovať na atraktívnu priečku vo vyhľadávaní. Musíte preto myslieť na SEO – a to dokonca už počas procesu, ako si vytvárate blog. Vyberte si taký systém na vytvorenie blogu, ktorý už má integrované SEO nástroje. Pixenio napríklad automaticky generuje pekné URL linky a umožňuje nastavovať vlastné meta dáta ku každému článku zvlášť. Pomôže vám tak lepšie optimalizovať váš blog úplne od začiatku.

 

3. Nestačí pridávať 1 článok za mesiac

Na konkurenčných stránkach sa dočítate, že predpokladom úspešného blogu je prinášať kvalitný obsah. No neprezradia vám ďalšie, rovnako kľúčové kritérium; a tým je pravidelnosť. Nestačí mať 1 skvelý článok za mesiac. Musíte ich mať násobne viac.

Nový obsah musí na blog pribúdať nielen kvôli pravidelným čitateľom, ale aj kvôli vyhľadávačom.

 

4. Aktualizujte články

Mnoho blogerov sa sústredí hlavne na to, ako založiť blog, ako začať blogovať a ako to urobiť čo najrýchlejšie. Napíšu článok, potom ďalší a tak ďalej. Ale nie je dôležité iba pravidelné prispievanie, ale aj aktualizácia starších článkov. Vďaka aktualizácii obsahu bude váš blog hodnotnejší pre vyhľadávače. To vám prinesie nových organických návštevníkov.

 

5. Starajte sa o komunitu

Dovoľte návštevníkom vyjadriť sa k vašim článkom. Nezakazujte komentáre a nikdy ich nemažte. Vždy na nich reagujte, aj keď nie sú pozitívne. Zdieľajte svoje blogové príspevky na sociálnych sieťach a podporujte ich návštevnosť z rôznych kanálov. Budovať si komunitu ľudí je ďalším z faktorov, ako vytvoriť blog predurčený na úspech.

separator.png

Ako si založiť blog cez Pixenio

a začať blogovať ešte dnes


Ak hľadáte najrýchlejší spôsob, ako začať písať blog, s Pixeniom to zvládnete za pár minút. Nemusíte nič inštalovať, pretože Pixenio je cloudová služba a funguje online. To znamená, že k nej máte prístup kdekoľvek na svete – stačí mať pripojenie na internet.

K novému blogu tak potrebujete iba tieto 3 kroky:

 1. Zaregistrujte sa
 2. Vyplňte základné údaje v sprievodcovi
 3. Vyberte si dizajn pre svoj blog a môžete začať písať

Ak vás zaujíma detailný postup, určite si prečítajte tento podrobný návod, ako si vytvoriť blog (alebo akúkoľvek inú stránku). Pixenio vás odbremení od programovania, aj zbytočných nastavení.

 

Vyklikajte si svoj nový blog jednoducho a pohodlne. Cez počítač, tablet alebo pokojne aj cez mobil. 

Vyskúšajte zadarmo


Vyberte si doménu pre blog (hosting nepotrebujete)

V procese, ako si vytvárate blog, si musíte zvoliť vhodnú doménu. Tá by mala byť krátka a ľahko zapamätateľná. Ak plánujete písať články iba v slovenčine, dajte prednosť doméne s koncovkou .sk. Nič však nepokazíte ani koncovkou .com.

Čo sa týka názvu domény, treba si dávať pozor aj na obsadenosť na sociálnych sieťach. Blog a všetky sociálne siete sa musia volať rovnako kvôli podpore brandingu.

Ak ešte nemáte vymyslenú doménu, nemusíte si robiť starosti. Svoj blog si môžete ponechať na našej .pixenio subdoméne. Ak doménu už vlastníte, viete si ju jednoducho prepojiť s Pixeniom. 

Výhodou tiež je, že nepotrebujete zháňať hosting. Váš blog budeme prevádzkovať na našich serveroch.

Pre koho je blog vhodný?

Pixenio predstavuje nástroj, ako si založiť blog rýchlo a so skvelým výsledkom. Pracuje sa s ním tak jednoducho, že je vhodný úplne pre každého.

Cez Pixenio si môžete vytvoriť akýkoľvek typ blogu:

 • Osobný blog

Napr. cestovateľský blog, blog o varení, kozmetike, recenziách produktov a podobne. Prostredníctvom osobného blogu si viete vybudovať imidž odborníka v danej oblasti. Pri získaní dostatočne veľkej komunity sa vám otvoria nové možnosti spolupráce.

hrnček s nápisom


 • Firemný blog

Firemný blog môže fungovať ako samostatný blog (na samostatnej doméne), alebo ako doplnok prezentačnej stránky (čiže podstránka). Slúži na budovanie dôveryhodnosti a pozitívneho brandingu. Prináša informácie o úspešne zrealizovaných službách a prezentuje prípadové štúdie, ktoré dokazujú kvality danej firmy. Firemný blog takisto pomáha zvyšovať organickú návštevnosť stránky.

separator.png

Prečo využívať blog na marketingové aktivity

Výhody blogu nielen pre bloggerov a influencerov


Nemusíte byť profesionálnym blogerom na to, aby ste si mohli založiť blog a užívať si všetky jeho benefity. Blog totiž predstavuje výborný marketingový nástroj, s ktorým by mal pracovať naozaj každý. Mať blog na webe vám otvorí nové možnosti. A to bez ohľadu na to, či máte vlastnú firmu, pracujete v neziskovej organizácii alebo v občianskom združení.

V čom spočíva jeho potenciál? Čo môžete blogom dosiahnuť?


Priblížte svoju činnosť

Ak si na stránku pridáte blog, poslúži vám ako praktický komunikačný kanál. Viete ním pomerne jednoducho a prehľadne odkomunikovať to, čo robíte. Blog vám k tomu poskytne veľkorysý priestor. Predstavte si ho ako nadstavbu k sekcii Služby – kým v nej máte uvedených len pár riadkov o vašej činnosti a uvádzate ich vecne (napr. cez odrážky), tak práve v blogu ich rozviniete naplno.

Založiť si blog preto odporúčame všetkým, ktorí poskytujú služby a chcú o nich povedať viac.


Pozvite návštevníkov stránky na pripravované akcie

Chystáte charitatívnu zbierku alebo konferenciu? Vaše blogové posty môžu výborne fungovať aj ako pozvánky na nadchádzajúce udalosti. Vďaka nim viete prezentovať program či predstaviť pozvaných hostí a zvýšiť tak záujem o podujatie.

Nemusíte sa obávať ani menšieho množstva obsahu. Ak využijete Pixenio ako nástroj na to, ako si založiť blog, každý príspevok bude vyzerať skvelo. Pixenio totiž automaticky upravuje dizajn a rozloženie stránky podľa množstva textu a obrázkov.


Ukážte výsledky svojej práce

Boli ste súčasťou zaujímavého technologického workshopu? Alebo ste zorganizovali úspešný benefičný večierok? Práve blog je ideálnym miestom, kde sa môžete pochváliť!

Každý blogový post vie poslúžiť ako určitá forma prezentácie. Takže hneď, ako si založíte blog, ním viete efektívne podporiť seba a svoju prácu. Blog ako súčasť webstránky vám dokáže významne pomôcť s marketingom. Vďaka blogu príde na vašu stránku viac návštevníkov, dobrovoľníkov či záujemcov o podujatia, ktoré organizujete. Využite tento nástroj aj vy! 

Spôsobov, ako si vytvoriť blog, je hneď niekoľko. No Pixenio ponúka tú najjednoduchšiu cestu, ako si založia blog naozaj všetci. Vytvoriť si blog zvládnete aj vtedy, keď nemáte predchádzajúce skúsenosti s webstránkami.

separator.png

Užitočné Pixenio nástroje na blogovanie

pre ešte praktickejší spôsob, ako písať blog


~ Super jednoduchý admin

Pridajte si nový článok jediným kliknutím. Intuitívne ovládanie vás presne navedie, kde máte vyplniť titulok alebo vložiť obrázok.

~ Úprava obsahu priamo z mobilu

Editujte text článkov pohodlne zo svojho mobilu. Pridajte nový príspevok, či fotografiu. Cez smartfón si viete schváliť komentáre a zabezpečiť kompletný manažment blogu.

~ Vlastný dátum publikovania

Naplánujte si, kedy chcete, aby bol váš príspevok publikovaný. Nastavte si dátum a čas a systém článok automaticky zverejní.

~ Unsplash obrázky zadarmo

Používajte vo svojom blogu krásne obrázky vo vysokej kvalite. Vďaka databáze fotografií z fotobanky môžete oživiť každý článok s ilustračnými obrázkami.

~ Nástroje na SEO optimalizáciu

Pixenio automaticky generuje pekné URL adresy. Ak potrebujete, môžete si ich prispôsobiť. Integrované SEO nástroje umožňujú jednoduché vypĺňanie meta dát priamo pri článkoch.

~ Prepojenie so sociálnymi sieťami

Prepojte blog so sociálnymi sieťami, ktoré používate. Na stránku pribudnú ikonky a možnosť zdieľania obsahu.

~ Informácie o publiku

Získajte cenné dáta o tom, kto sú návštevníci vášho blogu a aké sú ich preferencie. Pridajte si Google Analytics kód jednoducho do admina a budete mať prístup ku všetkým štatistikám.

~ Nenechajte návštevníkov čakať

Pixenio predstavuje nielen rýchly spôsob, ako si založiť blog. Dokáže ho aj rýchlo zobraziť. Expresné načítavanie a responzívny dizajn ocenia hlavne tí, ktorí prichádzajú z mobilných zariadení.

separator.png

Ako písať blog

a tvoriť unikátny obsah pre návštevníkov


Existuje niekoľko univerzálnych rád, ako písať blog správne. Pripomenieme vhodný výber tém a originálny obsah, ktorý musíte priniesť. Ako však zaujať čitateľa, ktorý sa už na blogu nachádza?


Používajte pútavé titulky

Správne zvolený titulok je najdôležitejším faktorom. Rozhoduje o tom, či si návštevník článok prečíta, alebo stránku opustí. Základom sú kratšie a štylisticky nekomplikované titulky – nápadité a mierne kontroverzné (pokojne používajte aj clickbaity). Pokiaľ je témou vášho blogu ťažká alebo vážna téma, s bulvárnymi nadpismi opatrne.  

Titulky môžete zatraktívniť pár trikmi. Stačí používať:

 • Nepárne číslovky
 • Dvojbodky a pomlčky pri dlhších titulkoch
 • Hranaté zátvorky na zvýraznenie informácií [Nový tutoriál 2019]
 • Výrazy, ktoré evokujú novinky – napr. nový, inovatívny, prelomový,...
 • Slová, ktoré vzbudzujú u čitateľov zvedavosť – tajomný, prekvapenie, odhalili sme...


Píšte o tom, o čom chcete sami čítať

Bez ohľadu na tému blogu, poskytnite svojim čitateľom tie najhodnotnejšie informácie. Ideálne také, aké inde nenájdu. Nepíšte rovnaké blogy ako vaša konkurencia. Zamerajte sa konkrétny prínos, aký dokážete ponúknuť prostredníctvom obsahu. To je ten najlepší spôsob, ako písať blog.


Doplňte obsah správnymi obrázkami

Cieľom blogu je vyrozprávať príbeh, vyriešiť problém či priniesť zaujímavé informácie. Podporte obsah obrázkami a umožnite návštevníkom dotvoriť si predstavu. Navyše obrázky výborne členia text a pomáhajú pri orientácii.

Urobiť skvelú fotografiu je vďaka dnešným smartfónom hračka. No ak nemáte vlastné fotografie, môžete v Pixeniu použiť obrázky z Unsplash fotobanky. Je to úplne zadarmo.

separator.png

Ako mať úspešný blog

a zarábať si písaním


Teraz už viete, ako si vytvoriť blog po technickej stránke a ako začať blogovať po stránke obsahovej. Mohli ste sa dočítať tiež o tom, že k úspešnému blogu potrebujete:

 • Optimalizovať články pre vyhľadávače
 • Pracovať so SEO nástrojmi
 • Pravidelne aktualizovať články
 • Prepojiť blog so sociálnymi sieťami a zdieľať príspevky
 • Odpisovať na komentáre, vrátane tých negatívnych

Všetky tieto činnosti prispievajú k zvyšovaniu návštevnosti blogu. Práve vysoká návštevnosť je hlavným predpokladom na to, aby vám blog mohol začať zarábať.


Možnosti, ako zarábať pomocou blogu

Podpora predaja produktov

Ak máte firemný blog, môže vám výborne poslúžiť ako nástroj na podporu predaja. Môžete blogovať o vlastných produktoch a službách, robiť recenzie alebo písať prípadové štúdie. Na reálnych príkladoch viete prezentovať výhody, a tým presvedčiť návštevníkov o kúpe. Rovnako to platí aj pri osobných blogoch. Pokiaľ ste napríklad dizajnér, blog viete využiť na priblíženie projektov, na ktorých ste pracovali.


Affiliate marketing

Affiliate marketing spočíva v umiestňovaní prelinkov na externé produkty alebo služby. V prípade, že čitateľ blogu klikne na link a zakúpi si daný produkt, získate províziu z predaja. Treba byť však opatrný s množstvom takýchto linkov. Rovnako si dávajte pozor aj pri umiestňovaní reklamných bannerov tretích strán.


Platený obsah

Až po dosiahnutí určitej mesačnej návštevnosti dokáže váš blog skutočne zarábať. Vďaka vysokým číslam môžete nadviazať spoluprácu s firmami, ktoré majú rovnakú oblasť záujmu ako vy. Ak máte cestovateľský blog, osloviť vás môžu hotely. Ak píšete blog o pečení, tak firmy s domácimi potrebami.

Predmetom spolupráce môže byť aj reklama na konkrétny produkt, ktorý spomeniete v rámci svojho blogu. Alebo dostanete zaplatené za osobitný sponzorovaný príspevok. Na to však musíte mať skutočne vysokú návštevnosť. Zlepšiť vyjednávaciu pozíciu vám pomôže aj veľká komunita fanúšikov na Facebooku a Instagrame.

 

Vyskúšajte si najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob, ako si založiť blog pár kliknutiami. Blog na Pixeniu vám pomôže získať nových návštevníkov a otvorí nové možnosti, ako si zarábať písaním. 

Vyskúšať zadarmo