Začať s food truckom je skvelý spôsob, ako rozbehnúť svoj vlastný malý biznis a byť sám sebe šéfom. A to hlavne dnes, keď je food truckový priemysel na vzostupe už aj na Slovensku. Vlastniť food truck znamená slobodu, ale aj ťažkú každodennú prácu. Si na to pripravený?

Ak si podnikateľ – začiatočník, prinášame ti zoznam tých najdôležitejších krokov, ako začať s food truck biznisom.

#1 Zadefinuj si trh a nájdi zákazníkov

Máš už predstavu, aký typ jedla budeš ponúkať? Zabudni na hotdogy či langoše, ktoré pripravuje ďalších 10 food truckov v tvojom meste. Ľudia očakávajú oveľa viac – gurmánsky zážitok, ktorý si môžu vychutnať cestou do práce či do školy. Preto by si si mal zostaviť originálne menu a byť svojský.

Odlíšenie sa od konkurencie je prvým predpokladom pre úspešné podnikanie s food truckom.
Food truck

#2 Vyber si ten správny food truck (+ skvelý tip, ako sa príliš nezadĺžiť)

Kúpiť si úplne nový food truck s kompletným kuchynským vybavením je pre nováčika často nesplniteľným snom, pretože jeho cena sa začína niekde okolo 80 000€. Áno, nedostatok peňazí sa dá vyriešiť pôžičkou, ale treba byť dostatočne obozretný – až 60% zo všetkých food truckov skončí do 3 rokov. Dôvodov býva niekoľko. Buď je to preto, že ich prevalcuje konkurencia, alebo kvôli nedostatku zákazníkov, čo sa prejaví finančnými problémami a následne neschopnosťou splácať pôžičku na food truck.

Existuje však aj menej finančne náročný spôsob, ako začať s food truck biznisom. Môžeš si zohnať používaný food truck, u ktorého sa cena pohybuje od 20 000 – 40 000€. Alebo skús na začiatok prívesný vozík – pri niektorých jedlách je úplne postačujúci, a navyše je ešte lacnejší ako food truck z druhej ruky.

Koniec koncov nezáleží na tom, aké vozidlo si kúpiš. Záleží len na tom, ako si prispôsobíš jeho dizajn, aby ťa zákazníci vedeli rýchlo rozpoznať na ulici a spojiť si truck s tvojou značkou.

#3 Získaj všetky potrebné povolenia

Vzhľadom na to, že prevádzkovanie food trucku je druh podnikania, budeš potrebovať množstvo pečiatok. Navyše, ide o prácu s jedlom, čo si vyžaduje ďalšie povolenia od hygieny a ostatných úradov. Takisto bude pre teba nutné vybaviť si povolenie na parkovanie food trucku, pretože nie všade je dovolené zaberať verejné priestranstvo. Rovnako nesmieš zabudnúť ani na poistenie, bez ktorého nemôžeš začať podnikať.

Každé mesto, krajina či štát má však vlastné podmienky a obmedzenia pre food trucky, a preto je potrebné, zistiť si tieto informácie individuálne podľa toho, odkiaľ si; resp. v akom meste plánuješ svoj food truck prevádzkovať.

#4 Vytipuj si skvelú lokalitu, ktorá bude fungovať

Ak začínaš s food truckom, dobre si premysli jeho umiestnenie. Je to rušné miesto, kadiaľ prechádzajú ľudia počas celého dňa? Nachádza sa v blízkosti veľkej nadnárodnej spoločnosti so stovkami zamestnancov v jednej budove, alebo je v okolí univerzitného areálu?

Hľadaj takú lokalitu, ktorá má potenciál – kde sa za jediný deň premelie veľa ľudí a zároveň, kde nie sú odparkované ďalšie food trucky, ktoré by ti mohli konkurovať.

Náš tip: Food truck má tú výhodu, že sa dá premiestňovať. Preto nájsť dobrú lokalitu môžeš aj na rôznych akciách či festivaloch, kde si vieš vytvoriť nové kontakty a osloviť širšiu klientelu.

#5 Buď v spojení so zákazníkmi cez food truck web stránku

Ako dáš svojim zákazníkom čo najrýchlejšie vedieť, kde sa tvoj food truck práve teraz nachádza? A aké menu máš dnes v ponuke?

Najlepšou možnosťou je vlastná food truck stránka.

Možno si povieš, že dať si vyrobiť stránku na mieru u dizajnéra stojí veľa peňazí a pre začínajúceho podnikateľa sú to príliš vysoké náklady hneď na začiatok. Ale existuje lepší a rentabilnejší spôsob – môžeš si vytvoriť stránku na Pixeniu a premeniť akúkoľvek tému na food truck šablónu.

Food truck šablóny

Food truck stránka, ktorá sa manažuje jednoduchšie ako Facebook

Všetky Pixenio šablóny boli navrhnuté tak, aby ti poskytli to, čo potrebuješ. Vďaka tomu si ich vieš prispôsobiť na food truck šablónu, ktorá dokáže rýchlo reagovať na meniace sa podmienky, ktoré pri prevádzke food trucku zažívaš.

Menia sa ti pravidelne otváracie hodiny? Nevadí.  

V Pixeniu si nastavíš na každý deň vlastné otváracie hodiny, ktoré sú navyše urobené tak, aby si ich vedel Google ľahko vytiahnuť a zobraziť. To znamená, že ak tvoji zákazníci zadajú do vyhľadávača názov tvojho food trucku, ihneď im ukáže, či máš práve otvorené alebo nie.

Chceš pridať fotku dnešnej špeciality? Žiaden problém. Len urobíš fotografiu a rovno si ju pridáš cez Pixenio na svoju stránku. Priamo cez smartfón.

A aby sme nezabudli, na výber máš rôzne moderné dizajny food truck šablóny, ktoré vieš výborne dopasovať k celkovému vzhľadu tvojho food truck vozidla.

Keď sa ti však neskôr zapáči iná šablóna, môžeš si ju jednoducho prepnúť, a tak úplne vynoviť dizajn svojej stránky. S Pixeniom môžeš nasledovať trendy bez toho, aby si musel čokoľvek prerábať alebo pridávať obsah nanovo. Všetok obsah totiž zostáva v jadre stránky – ty zmeníš len jej “obal”.

Koľko stojí web stránka urobená zo šablóny?

Kým cena za dizajn stránky na mieru sa pohybuje od 500€ do niekoľkých tisícok, Pixenio šablónu môžeš mať už od $8/ mesiac. To znamená, že ušetrené peniaze môžeš radšej investovať do rozbehnutia svojho biznisu.

Registrácia

Na čo teda myslieť, keď začínaš s food truckom?

Ako prvé si zmapuj trh a premysli si, aké jedlo má podľa teba najväčšiu šancu zaujať hladných obyvateľov tvojho mesta. Zožeň si food truck alebo prívesný vozík, ktorý na jednej strane bude postačovať tvojim potrebám, no na strane druhej ťa finančne nezruinuje. Nezabudni si vybaviť všetky povolenia od mestských či miestnych úradov. Popremýšľaj tiež o lokalite s vysokým pohybom ľudí.

Ale, čo je úplne najdôležitejšie – buď dohľadateľný pre nových zákazníkov prostredníctvom vlastnej food truck web stránky. Tá ti zároveň umožní budovať si vzťah so zákazníkmi a byť s nimi v neustálom kontakte.

Urob si stránku na Pixenio šablóne a buď úspešný vo food truck biznise hneď od začiatku!