Tvorba web stránok je komplexná záležitosť, ktorá si vyžaduje veľa času, no najmä skúseností. Ak potrebuješ web stránku no nevieš, aké sú tvoje možnosti, alebo s akými nákladmi na jej vytvorenie a správu máš počítať, si na správnom mieste. Najskôr si však povedzme, čo všetko potrebuješ na vytvorenie webstránky.

Čo tvorba web stránok vo všeobecnosti zahŕňa?

 • Doména - je to unikátna adresa, ktorá smeruje na server, kde sú uložené informácie z web stránky.
 • Webhosting - je služba, ktorou sa, zjednodušene povedané, poskytuje priestor na serveri, na ktorom sú uložené informácie z web stránky.
 • Dizajn - to je to, ako web stránka vyzerá, je to veľmi podstatná časť tvorby web stránok.
 • Softvér - program pre správu obsahu, teda informácií na web stránke. Využívajú sa rôzne CMS, SaaS. Softvérom môže byť aj unikátne písaný zdrojový kód IT developerom/programátorom, avšak takýto spôsob patrí v dnešnej dobe k menej používaným.
 • Aktualizácia softvéru - prechod na vyššiu verziu, ktorá odstráni chyby, zvýši bezpečnosť, alebo aj pridá nové funkcie. Na potrebu aktualizácií sa často pri prvotnej tvorbe web stránok zabúda.
 • Správa obsahu - pridávanie fotografií, článkov, textov či iných dát na web stránku a ich neskoršia editácia.
 • Technologické požiadavky - ide napríklad o responzívnosť, SEO, či rýchlosť načítavania stránky a jej celková funkčnosť.

Responzívnosť zaručuje správne načítavanie a dobrý vzhľad web stránky na zariadeniach s rôznou veľkosťou obrazovky a rôznym rozlíšením od mobilných telefónov, cez tablety, notebooky, stolné počítače, až po veľké TV obrazovky. Tvorba web stránok sa bez zdokonaľovania technických parametrov stránky nezaobíde.

Pomocou SEO nastavení sa webstránka zoptimalizuje pre vyhľadávače ako Google alebo Bing.

Splnenie technologických požiadaviek zabezpečuje softvér, jeho kvalita a aktuálnosť. Svoju úlohu pri tvorbe web stránok však zohráva aj webhosting, a to najmä jeho spoľahlivosť a rýchlosť.

V tomto článku sa ďalej pozrieme na 3 najčastejšie možnosti ako na tvorbu web stránok:

 1. Web stránka na mieru
 2. WordPress web stránka
 3. Cloudová web stránka

Prvá možnosť tvorby web stránok (t.j. web stránka na mieru) znamená, že si zaplatíš niekoho, kto ti stránku urobí a naďalej mu budeš platiť, aby sa ti o ňu staral.

Pri ďalších dvoch možnostiach tvorby web stránok si webku môžeš vytvoriť sám. Avšak tieto dve možnosti sa od seba zásadne odlišujú. V čom?

 • Ako veľmi technicky náročná je tvorba web stránky na začiatku a po určitom čase.  

V budúcnosti bude potrebná aktualizácia web stránky, jej správa, ako aj úprava a dopĺňanie obsahu, zaistenie jej bezpečnosti a kompatibility s novými technológiami.

 • Aké sú možnosti prispôsobenia web stránky individuálnym požiadavkám majiteľa.
Rozhodujúce kritéria pri výbere spôsobu tvorby web stránky:
 1. rýchlosť tvorby web stránok,
 2. jednoduchosť správy obsahu,
 3. technické SEO - ako kvalitne je napísaný kód čo do požiadaviek vyhľadávačov,
 4. obsahové SEO - pomocné nástroje pri optimalizácii obsahu stránky,
 5. možnosť implementácie technologických noviniek v budúcnosti a náklady s tým spojené,
 6. zmena dizajnu a s ňou súvisiace náklady,
 7. cena:
 • za vytvorenie,
 • za aktualizácie,
 • za zmeny v obsahu.

Koľko stojí web stránka?

Na otázku koľko stojí web stránka neexistuje jednoznačná odpoveď, a to najmä preto, že samotná otázka je veľmi všeobecná a nejednoznačná. Tvorba web stránok môže mať, v závislosti od tvojich požiadaviek, veľmi široké cenové rozpätie.

Na to, aby ti ktokoľvek dal aspoň hrubý odhad ceny za tvorbu web stránky, potrebuješ najprv ty sám zodpovedať na hŕbu doplňujúcich otázok, ktoré budú smerovať k tomu, čo si pod pojmom web stránka vôbec predstavuješ.

 • Potrebuješ web stránku pre svoj lokálny business?
 • Chceš si založiť blog?
 • Máš záujem o e-shop?
 • Stačí ti jednoduchá stránka informačného charakteru, alebo potrebuješ komplexné online riešenie s rezervačným systémom?
 • Koľko podstránok bude mať tvoja stránka?

Keď máš presnú predstavu, čo od svojej webky očakávaš, premysli si koľko času a peňazí si ochotný do nej investovať. A presne od toho sa bude odvíjať tvoje rozhodnutie, ktorým smerom sa za tvorbou web stránok začneš obzerať.

1. Tvorba web stránok profi agentúrou: Web stránka na mieru

Ak sa rozhodneš navštíviť web agentúru, aby si dostal cenovú ponuku pre tvorbu web stránky, priprav sa na sumu začínajúcu od niekoľko sto eur, no náklady sa môžu vyšplhať aj do niekoľko tisíc.

To, či ti bude stačiť jednoduchá stránka s množstvom obmedzení “len za” počiatočných 200 - 300 €, je na tebe. Tieto náklady však často nezahŕňajú nákup a ročnú obnovu domény, ani hosting (ďalších +100 € na rok).

Tvorba web stránok na mieru so sebou prináša aj dodatočné (nie malé) náklady na údržbu počas celej svojej životnosti.

Web stránku treba aktualizovať a pravidelne sa o ňu starať. Potrebuješ mať na nej aktuálne informácie, upravovať či pridávať nový obsah z dôvodu optimalizácie. Aktualizácie môžeš potrebovať aj po dizajnovej a technickej stránke.

Zamysli sa nad technologickým pokrokom, ktorý ovplyvní funkčnosť tvojej stánky do budúcna, ale aj nad bezpečnostnými hrozbami, ktoré zastaralý systém (o rok, dva, tri…) bude predstavovať.

Len pár rokov dozadu sa pri tvorbe web stránok začal klásť dôraz na responzívnosť webu. Je isté, že obdobné technologické novinky prídu o pár rokov a bude potrebné ich implementovať. Práca s web stránkou je nikdy nekončiaci proces.

Prečítaj si aj: Ako to vidím ja - budúcnosť webdizajnu

Pre vytvorenie webstránky na mieru je nutné sa rozhodnúť v prípade realizácie komplikovaných webov a portálov. Web dizajnová agentúra ti dokáže nakódovať stránku, akú len chceš. Vie ti vyvinúť customizované riešenie a implementovať všetky špecifické požiadavky pre tvoj e-shop, či rezervačný systém.

Niektoré agentúry špecializujúce sa na tvorbu web stránok ti zabezpečia aj copywritera, ktorý ti naplní web zaujímavým a SEO optimalizovaným obsahom - samozrejme, za príplatok.

2. Tvorba web stránok vo vlastnej réžii: WordPress web stránka

WordPress je vnímaný ako systém, ktorý ti umožní vytvoriť vlastnú webovú stránku jednoducho a rýchlo, bez nutnosti programovania.

Tento systém bol pôvodne určený pre blogerov, ktorí nemajú veľké požiadavky na tvorbu web stránok, nepotrebujú žiadne mimoriadne funkcionality a chcú si sami vytvoriť a spravovať svoj blog.

Okrem samotného WordPressu, je potrebné použiť WordPress tému, ktorá určuje dizajn a funkcie na webstránke.

Na začiatku boli WordPress témy jednoduché a prehľadné. Tvorba web stránok s ich použitím nebola až taká zložitá.

Postupom času však rástli požiadavky užívateľov a konkurenčný boj developerov WordPressových tém priniesol veľké množstvo nových funkcií.

Začal sa používať page builder - tvorca obsahu. Užívateľ si pomocou neho môže vyskladať web stránku zloženú z rôznych prvkov. Výsledná webka vytvorená pomocou page buildera vyzerá väčšinou podstatne odlišne od pôvodnej témy, z ktorej bola vytvorená.

Práca s page builderom je ťažšia a časovo náročnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá.

Šikovný programátor, ktorý má s WordPressom skúsenosti, dokáže s týmto CMS robiť divy.

Prechod z jednej šablóny na druhú je možný, ale vyžaduje si množstvo práce. Obsah je potrebné nahodiť odznova.

O tom, ako sa zo systému, ktorému nikto neveril, stal najpopulárnejší spôsob tvorby webových stránok, si prečítaj v článku Drag & Drop page buildre sú mŕtve.

Výhodou WordPressu je, že ti umožní vytvoriť aj zložitejšiu web stránku. Rezervačný systém, či e-shop nie je žiaden problém. Je to pritom relatívne lacné a jednoduché. Veľa slovenských web agentúr používa na tvorbu web stránok práve WordPress.

Koľko stojí web stránka vo WordPresse?

Jednoduchá WordPress šablóna sa dá stiahnuť aj zadarmo. Jej dizajn a funkcionalita je na základnej úrovni a preto je vhodná skôr pre hobby či neziskový projekt. Avšak keď to myslíš so svojou web stránkou vážne a nemáš chuť ju v dohľadnej dobe vytvárať odznova, mal by si pouvažovať nad kúpou WordPress témy od spoľahlivej IT firmy.

Komerčná WordPress šablóna na tvorbu web stránok má, oproti tej zadarmo, veľa výhod:

 • krajší a unikátnejší dizajn,
 • viac funkcií,
 • jednoduchšia konfigurácia,
 • pravidelné aktualizácie zabezpečujúce bezpečnosť,
 • responzívnosť a technologická adaptabilita web stránky.

Kvalitné WordPress témy začínajú od niekoľkých desiatok eur.

Tu je prehľad približných ročných nákladov na tvorbu web stránky vo WordPresse:

 • Doména: 10
 • Spoľahlivý hosting: 100
 • WordPress téma s ročnými updatami: 50
 • Spolu: 160 EUR/rok.

Tieto náklady na tvorbu web stránok vo WordPresse sú približné a platia len ak si schopný si stránku vytvoriť a spravovať sám. Dajú sa skresať nižšie, no pri komplexnejších stránkach musíš, naopak, rátať s ďalšími nákladmi na dodatočné pluginy a kvalitnejší hosting.

3. Web stránka v cloude alebo web, čo si viete sami a jednoducho ovládať

SaaS (Software as a Service) je online program na tvorbu webstránok, bez nutnosti programovania a znalosti dizajnu. Nie je potrebné zháňať šikovného programátora či web agentúru. Pre založenie web stránky použiješ hotové riešenie od poskytovateľa takejto služby.

Celý proces objednania, nakonfigurovania a spustenia web stránky v cloude je extrémne rýchly. Výhodou je, že si to vieš vyskúšať zadarmo.

Vytvorenie webstránky na takejto platforme je najmodernejším riešením, ktoré má pred sebou veľkú budúcnosť. Technológia tvorby web stránok sa neustále vyvíja a platí to aj pre takéto riešenia. Nie je to pritom žiadna novinka. Cloudové web stránky fungujú vo svete a u nás už viac ako 10 rokov.

O čo vlastne ide? A čo môžeš od web stránky v cloude očakávať?

Ide o web stránku, ktorú si “vyklikáš” na internete. Tvorba web stránok prostredníctvom cloudového riešenia je pre koncového užívateľa veľmi jednoduchá. Je to centrálne hostovaná služba (podobne ako napríklad Gmail), ktorá sa poskytuje za pravidelný mesačný poplatok. Pri tvorbe web stránky v cloude netreba riešiť hosting, či pravidelné aktualizácie a web môžeš spravovať odkiaľkoľvek, aj cez mobil. Stačí mať prístup na internet.

Ak to zhrnieme, vlastnú webstránku vytvoríš veľmi rýchlo a spravovať jej obsah nebolo nikdy predtým jednoduchšie. Správa webu je taká jednoduchá ako Facebook Fan Page alebo Instagramový účet.

Aké sú (ne)výhody cloudovej web stránky?

Predstava, že sa niekde na internete zaregistruješ, nahráš logo, obrázok, pár textov, a web stránka je hotová, sa môže zdať byť príliš krásna na to, aby to mohla byť pravda. Takáto tvorba web stránok je však realitou vo svete už vyše desať rokov.

Rozmýšľaš nad tým, kde je háčik. Bojíš sa, že buď to nebude plnohodnotná stránka, ale iba smiešna podstránka, či subdoména. Prípadne bude mesačný poplatok taký vysoký, že sa ti toto riešenie neoplatí. Nič z toho však nie je pravda.

Cloudová web stránka je plnohodnotná, plne funkčná stránka. Nevyžaduje si žiadne updaty a údržbu, iba aktuálny obsah. Navyše vyzerá profesionálne a moderne.

Hlavnou nevýhodou web stránok v cloude je to, že sú o niečo menej customizovateľné ako web stránky na mieru alebo WordPressové stránky. Tvorba web stránok v cloude je ľahká, no menej flexibilná ako tradičné spôsoby tvorby webových stránok.

Čo to v praxi pre tvorbu web stránok znamená?

Znamená to, že pri tvorbe web stránok prostredníctvom cloudového SaaS systému si obmedzený výberom predpripravených šablón webových stránok, ktoré môžeš len do istej miery upravovať. Ak si zmyslíš, že chceš mať menu o 4 centimetre viac vpravo a CTA button v ľavom hornom rohu, môže to byť problém.

Podrobnejšie vysvetlenie, prečo sa čím ďalej tým viac upúšťa od individuálneho dizajnu pri tvorbe web stránky podľa požiadaviek majiteľa webu, nájdeš v článku Evolúcia v procese budovania webstránok.

Náklady na stránku v cloude

Priemerné náklady na tvorbu web stránok v cloude sa pohybujú okolo 10 eur na mesiac. Konkrétna suma však závisí od poskytovateľa a balíka služieb, pre ktorý sa rozhodneš.

Veľa poskytovateľov tejto služby ponúka web stránky zadarmo, ak ti postačí iba spomínaná subdoména ich hlavnej domény, čiže tvoja stránka nebude vyzerať tak plnohodnotne a profesionálne ako webka s vlastnou doménou.

Subdoména je fajn, pokiaľ potrebuješ webku pre osobné účely, nie na biznis. Avšak prepojiť si vlastnú doménu môžeš už pri základných balíkoch väčšiny poskytovateľov tvorby web stránok v cloude. A tie sú dokonca stále lacnejšie ako tvoj mesačný poplatok za internet, či účet za telefón.

Celkové náklady na web stránku: Čas + peniaze

Tvorba web stránok stojí nielen peniaze, ale aj čas. Na čas veľa ľudí pri prvotnom rozhodovaní zabúda.

Web stránku nestačí vytvoriť, treba sa o ňu aj pravidelne starať.

Najprv si poďme zhrnúť finančné náklady.

Bez ohľadu na to, pre ktorý spôsob tvorby webu sa rozhodneš, tvojím prvým nákladom bude nákup domény.

Ceny domén začínajú od jedného centa. Realisticky môžeme povedať, že ak nepotrebuješ nič špecifické a máš možnosť byť pri výbere domény kreatívny, môžeš si vybrať peknú doménu do 10 eur na rok.

Ďalšie náklady sú na vytvorenie web stránky, správu, aktualizácie, nákup WordPress témy a hosting, alebo, pri cloudových web stránkach ide o mesačný poplatok za online službu.

Tvorba web stranok - cena a rocne naklady

Koľko času ťa bude stáť tvoja web stránka?

Čas sú peniaze. Všetok tvoj čas má určitú hodnotu. Či už v podobe príjmov, o ktoré prichádzaš, keď sa nevenuješ svojim klientom. Treba zohľadniť aj obetovaný voľný čas, ktorý by si mohol stráviť so svojou rodinou a priateľmi (a ten má jednoznačne najvyššiu hodnotu). Preto je veľmi dôležité zamyslieť sa, koľko času zaberie samotná tvorba web stránok, ale aj následná administrácia webu a jeho aktualizácie.

Časovo najnáročnejšou voľbou je WordPress

Stránka vo WordPresse ti jednoznačne zaberie najviac času. A to nielen počas samotnej tvorby web stránky, ale aj v budúcnosti, pri jej administrácii - o mesiac, o rok, 2, 5 rokov... Nikdy nekončiace aktualizácie prinášajú nečakané havarijné stavy, ktoré neraz vyžadujú programátorské znalosti.

Väčšina šablón, ktoré si prezeráš na internete, vyzerá profesionálne. No dopracovať sa k rovnakému výsledku na vlastnej web stránke nemusí byť až také jednoduché. Vytvorenie webu zo šablóny si vyžaduje dizajnérske cítenie.

Pokiaľ nemáš skúsenosti s tvorbou web stránky vo WordPresse, chvíľu ti potrvá, kým sa do toho dostaneš a všetko pôjde hladko a rýchlo. Starostlivosť o stránku, jej úpravy a zmeny ťa tiež budú stáť tvoj čas.

Avšak konečný výsledok (t.j. web stránka, ktorá je živá a online) môžeš mať s použitím WordPressu skôr, ako keď si ju dáš urobiť vo webdizajnovej agentúre. Všetko závisí od tvojej šikovnosti a od toho, koľko času máš na tvorbu web stránky v najbližších dňoch, či týždňoch k dispozícii.

Webdizajnová agentúra nevytvorí stránku z večera do rána

Pri tvorbe web stránok prostredníctvom webdizajnovej agentúry musíš rátať s časom stráveným komunikáciou, prechádzaním si návrhov a ich schvaľovaním, či zamietnutím a čakaním na ďalší návrh.

V konečnom dôsledku môže trvať týždne, ba dokonca mesiace, kým budeš mať plne funkčný web, s ktorým budeš spokojný.

Cloudové webky sú najrýchlejšou voľbou

Najjednoduchšie a najrýchlejšie si vytvoríš stránku v cloudovom systéme. Je to niečo, čo si dokážeš urobiť na internete v priebehu niekoľkých minút.

Jediné, čomu musíš venovať čas, je obsah. Keď máš texty a obrázky pripravené, samotná tvorba web stránky je rýchla záležitosť. Texty, ktoré chceš na web stránke mať a o ktoré sa musíš tak či onak postarať aj pri web stránke na mieru alebo vlastnoručne vytvorenej WordPressovej stránke.

O údržbu, bezpečnosť a hosting web stránky v cloude sa stará jej dodávateľ. Majiteľ webu zabezpečuje aktuálnosť obsahu, ktorý sa pridáva rovnako jednoducho ako príspevky na sociálnych sieťach.

naklady na web stranku: CAS

Ktorá možnosť tvorby web stránok je pre teba tá najlepšia?

Predstavili sme si 3 možnosti, ako na tvorbu webových stránok a zhrnuli 3 základné rozhodovacie faktory, z ktorých majitelia stránok vychádzajú:

 • Komplexnosť technického riešenia webu a možnosť customizácie
 • Cena - počiatočné a dlhodobé (udržiavacie) náklady
 • Časová náročnosť vytvorenia stránky a jej administrácie v budúcnosti
Finančne aj časovo najvýhodnejšia možnosť, ako si vytvoriť webovú stránku, je cloudové riešenie.

Technická stránka veci ide úplne mimo majiteľa webu, ktorý sa stará prakticky iba o obsah, čiže texty a obrázky.

Web stránky v cloude ponúkajú najnižšiu možnosť customizácie. Avšak sú výsledkom práce profesionálnych web dizajnérov, a preto pôsobia jednoducho, pekne a príjemne. Navyše, vďaka svojej ľahkosti sa rýchlo načítavajú a majú dobrú výkonnosť na mobilných zariadeniach.

Vyskúšaj tvorbu web stránok cez Pixenio

Je lepšie raz skúsiť, ako stokrát čítať. Vyskúšaj, že to, čo si sa práve dočítal o tvorbe web stránok je naozaj pravda. Pixenio môžeš testovať 14 dní úplne zadarmo - bez akýchkoľvek reklám a skrytých poplatkov, viazanosti či záväznej registrácie. Vytvor si konto na Pixeniu a web stránku máš hotovú ešte dnes.

Doménu si kúpiš, kde len chceš, a nasmeruješ ju na Pixenio. Onedlho spustíme nákup domén aj priamo u nás. Pokiaľ zistíš, že webstránka vytvorená na Pixenio ti nič nepriniesla, tak ju jednoducho zrušíš.

Ak ti vlastnú doménu (zatiaľ) netreba, o to lepšie. Môžeš si vyskúšať, aké je to mať vlastnú web stránku. Naša stránka (Pixenio.sk) je tiež vybudovaná na Pixeniu, takže si práve prezeráš príklad, ako môže tvoja stránka reálne vyzerať.

Vytvor si web