Ak si freelancer alebo akýkoľvek kreatívec, na internete nájdeš mnoho návodov, ako si vytvoriť portfólio – čo by malo obsahovať a na aké veci by si rozhodne nemal zabudnúť. Aj keď ide o články, ktoré sa ti snažia pomôcť, väčšinou prinášajú iba teoretické informácie. Síce hovoria toto áno a toto nie, ale nepovedia ti ako.

Podľa nás je však dôležitejšia praktická stránka. Takže nestrácaj čas čítaním toho, čo máš do svojho online portfólia pridať, poď si ho rovno urobiť!

Obsah pre grafické portfólio

Základnou radou, o ktorej píšu všetky „ako na to“ články, je sústredenie sa na výber tých najlepších prác do tvojho portfólia. Kľúčová je rôznorodosť, aby si vedel osloviť širšie spektrum potenciálnych klientov.

No úplne najdôležitejšia je kvalita portfólia. Online portfólio je tým, čo predáva a kvôli čomu si ťa klienti najmú.

Každý preto vie, že na kvalite si musíš dať záležať. Ale ako to urobiť?

Ideálne je vložiť kvalitný obsah do kvalitného dizajnu, napríklad do nejakej šablóny. Takýmto spôsobom vieš zabezpečiť čistý dizajn, vzdušnosť a to, aby tvoje práce dokázali vyniknúť. Nemusíš pritom strácať čas s kódovaním, pretože predpripravený vzor portfólia ťa od toho oslobodí.

Vďaka predpripravenému layoutu máš navyše záruku toho, že sa bude tvoja stránka s portfóliom zobrazovať korektne aj na mobilných zariadeniach. Ak sa teda s klientom stretneš osobne, môžeš mu svoje práce ukázať rovno z mobilu.

Neskôr ti ukážeme aj zaujímavé ukážky/ portfólio vzory, aby si si vedel lepšie predstaviť svoje nové online portfólio.

Ako vytvoriť portfólio stránku v Pixeniu

Ak už si zaregistrovaný a prejdeš sprievodcom, dostaneš sa do administrácie, kde si portfólio projektov vytvoríš cez Galériu -> Pridať nový (album = tvoj projekt). Stačí vyplniť základné údaje ako:

  • Titulok – teda názov realizovaného projektu/ prípadovej štúdie/ galérie prác
  • Obsah – o čom projekt je. Pár slov o zadaní od klienta a dosiahnuté výsledky (napr. zvýšenie návštevnosti webstránky, nárast konverzie, atď.). Stačí krátko, ale čo možno najviac výstižne.
  • Obrázky – nahráš sem obrázky, ktoré prislúchajú k danému projektu
Tvorba portfólia v administrácii

V prípade, že nechceš, aby bolo tvoje portfólio nazvané Galéria, názov si zmeníš v administrácii v rámci časti Stránky -> Galéria. Sekciu môžeš kedykoľvek premenovať.

Obrázky vo vysokom rozlíšení, ktoré nemusíš zmenšovať

Zmenšovanie každého jedného obrázka je otrava – hlavne keď máš rozmerovo odlišné obrázky. Jeden malý široký, ďalší veľký, ale úzky... Časovo náročným úpravám sa však v Pixeniu vieš úplne vyhnúť. S fotkami si systém poradí sám a v rámci šablóny ich vyskladá tak, že tvoje grafické portfólio bude vyzerať vždy maximálne profesionálne.

Obrázky môžeš nahrávať vo vysokom rozlíšení. Tým, že nedochádza k drastickému zasahovaniu do obrázkov, neznižuje sa ich kvalita.

Vkladať obrázky je možné z akéhokoľvek počítača či mobilného zariadenia. Takisto ich vieš kedykoľvek vymazať a nahradiť novými. Ide o to, že sa o svoje online portfólio musíš starať a udržiavať ho stále aktuálne.

A ako často aktualizovať portfólio?

Je to individuálne, pretože záleží hlavne od toho, či sa venuješ viacerým menším projektom alebo skôr jednému dlhodobému. No vo všeobecnosti sa odporúča prejsť si vlastné portfólio raz za 6 mesiacov.

To nutne neznamená, že tam musíš silou mocou niečo pridať. Len je dobré sa na neho aspoň pozrieť a zvážiť, či je aktuálne; či zodpovedá najmodernejším štandardom a v neposlednom rade, či si s ním stále 100% spokojný.

Portfólio vzory/ Ukážky

Tu môžeš vidieť rôzne vzory portfólia podľa zvolenej Pixenio šablóny:

Portfólio vzor


Portfólio vzor2

Alebo si môžeš preklikať priamo demo stránku s portfóliom.

Pridaj referencie ako dôkaz kvality online portfólia

Spokojní klienti sú kľúčom k ďalším spokojným klientom. Preto musia byť referencie súčasťou každej úspešnej stránky s portfóliom. Dokazujú, že tvoje práce sú skutočné a že si odborníkom vo svojej oblasti.

V rámci referencií vieš pridať Meno, firmu, fotografiu a samozrejme text odporúčania.

Referencie
Služby alebo zoznam zručností

Pri premýšľaní nad tým, ako vytvoriť stránku s dizajnovým portfóliom, a čo všetko sem zahrnúť, nezabudni uviesť služby, ktoré ponúkaš; resp. s čím vieš klientovi pomôcť. O to viac, ak si napríklad freelancer a zabezpečuješ komplexné online riešenia (ako napr. tvorbu užívateľských rozhraní, web dizajn, ale aj SEO optimalizáciu, marketing, atď.).

Ponúkané služby
Uľahči klientom, aby ťa kontaktovali

Nestačí mať len profesionálne grafické portfólio, potrebuješ návštevníka stránky presvedčiť, aby ťa kontaktoval. Na to slúžia strategicky umiestnené tlačidlá s výzvou k akcii (CTA), ktoré si môžeš upraviť podľa predstáv. Najoptimálnejším riešením je prelikovať takéto tlačidlo na sekciu Kontakt, kde záujemca nájde všetky dôležité údaje na jednom mieste.

Takisto si vieš aktivovať aj kontaktný formulár, prostredníctvom ktorého ťa klienti vedia osloviť ešte jednoduchšie.

Online portfólio, ktoré predáva

Ak si freelancer = dizajnér alebo ilustrátor, môžeš od stránky očakávať oveľa viac, ako ju len používať na samotnú sebaprezentáciu. Môžeš chcieť napríklad predávať svoje grafiky. V tom prípade ti stránka na Pixeniu poskytne všetko, čo k tomu potrebuješ bez toho, aby si ju musel akokoľvek rozširovať na eCommerce riešenie.

Návštevníci si môžu od teba zakúpiť produkty dvomi spôsobmi:

  1. úplne jednoducho cez formulár alebo
  2. cez inú stránku, na ktorú budeš odkazovať

V rámci svojej portfólio stránky si totiž vieš vložiť akýkoľvek kód na službu, ktorá ti samotný predaj už zastrešuje.

Najlepší nástroj pre tvoje online portfólio

Existuje viacero nástrojov na vytváranie portfólia. No v porovnaní s Dukend.com či klasickými webstránkami s portfóliom postavenými na WordPresse, ponúka Pixenio komplexnejšie a zároveň jednoduchšie riešenie.

Ide o hostovanú službu, takže sa nemusíš starať o žiadnu inštaláciu či updatovanie. Nie je nutné nič programovať, ani nijak inak zasahovať do kódu – šablóny sú navrhnuté tak, aby vyzerali vždy perfektne s akýmkoľvek množstvom obsahu, a to bez zásahu developera.

Najväčšou pridanou hodnotou Pixenia je tak profesionálny vzhľad portfólia za každých okolností a tiež rýchlosť, akou portfólio vytvoríš.

Vytvor si svoje online portfólio, ktoré ti pomôže naplniť tie najdôležitejšie kritériá, kladené na kvalitné portfólio. S Pixeniom budeš mať na svojej webstránke všetko, čo potrebuješ bez toho, aby si musel čítať zaručené tipy a triky.

Získaj nových klientov ešte dnes!

Vytvor si web